Our product range includes a wide range of compressed cap molding machine, mineral water bottle cap making machine, cap molding machine, compression moulding machine for sale and cap compression molding machine price.
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Cavity Number | 24 cavity |
| Number of Cavities | 24 |
| Molding Material | Plastic |
| Cap Diameter | 28 mm |
| Mold Material | Stainless Steel |
| Production Capacity | 400 caps/min |
| Neck Size | 28 mm |
| Mold Type | Compression |
| Automation Grade | Automatic |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 84 KW |
| Runner System | Cold Runner |
| Machine Type | Compression Moulding |
| Mold Steel | S136 Steel |
| Raw Material | HDPE, PP |
| Clamping Force | 93 |
| Mould Material | Stainless Steel |
| Cap Type | Water Bottle Cap |
| Recommended Raw Material | HDPE |
| Phase | Three Phase |
| Cycle Time | < 8 Seconds |
| Application | Mineral Water, Beverages, Cosmetics, Pharmaceutical, Food & Edibles |
| Country of Origin | Imported |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Compression Mold Manufacturers create molds used in compression molding machines. These molds are essential for producing high-quality bottle caps. Manufacturers offer a range of molds designed for different applications, ensuring that businesses can get the right mold for their production needs.
₹ 14400000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Compression Moulding |
| Cap Diameter | 28 mm |
| Production Capacity | 200 caps/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Cap Type | Plastic Cap |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 63 KW |
| Suitable Material | PP, HDPE |
| Raw Material | HDPE |
| Cavity Count | 24 Cavity |
| Operation Type | Automatic |
| Mould Cooling | Chiller |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15500000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Compression Moulding |
| Cap Diameter | 28 mm |
| Production Capacity | 200 caps/min |
| Number of Cavities | 16 Cavity |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 63 KW |
| Material Processed | HDPE, PP |
| Cap Application | Edible Oil Cap, CSD Cap, Water Cap, Oil Cap, Pharma Cap |
| Output Capacity | 12000 CPH |
| Capacity | 20 ton per day |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | HDPE |
| Mould Dimensions L x Wx H | L3700*W1620*H2100 MM |
| Machine Type | Rotary |
| Neck Finish | 28 mm PCO |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16350000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Compression Moulding |
| Production Capacity(Caps Per Hour) | 30000 |
| Cap Diameter | 28 mm |
| Number of Cavities | 24 Cavity |
| Bottle Cap Diameter | 28mm |
| Material Processed | HDPE, PP |
| Cap Application | Edible Oil Cap, Water Cap, Pharma Cap, Oil Cap, CSD Cap |
| Output Capacity | 20000 CPH |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Weight | 7000 Kg |
| Voltage | 380V (Customizable) |
| Machine Type | Rotary |
| Power Consumption | 84 KW |
| Neck Finish | 28 mm PCO |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9900000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Compression Moulding |
| Production Capacity(Caps Per Hour) | 36000 CPH |
| Cap Diameter | 28 mm |
| Number of Cavities | 36 Cavity |
| Bottle Cap Diameter | 28mm |
| Material Processed | HDPE, PP |
| Cap Application | CSD Cap, Edible Oil Cap, Oil Cap, Water Cap, Pharma Cap |
| Output Capacity | 36000 CPH |
| Frequency | 50Hz |
| Machine Weight | 9000 Kg |
| Voltage | 380V |
| Machine Type | Rotary |
| Power Consumption | 126 KW |
| Neck Finish | 28 mm PCO |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ms. Eram Khan (General Manager)
Jobo India
Ground Floor, Plot No. 129,130,131, Alpine Industrial Park, Kamrej
Surat - 394185, Gujarat, India