Pioneers in the industry, we offer 1.2 cap folding machine and cap folding machine from India.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Cap Size Range | 25-50 mm |
| Capacity | 500 caps/min |
| Cap Material | Steel |
| Production Capacity | 500 caps/min |
| Output Capacity | 50,000 Caps/Hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 1.2 KW |
| Operation Mode | Automatic |
| Operation | Automatic |
| Power Load | 1.5 kW |
| Stroke Type | Continuous Stroke |
| Body Material | SS Guarding MS Base |
| Type | Plastic Cap Folding Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
| The Plastic Cap Folding Machine is used to fold the extension part of plastic bottle caps inward. This process ensures that the caps securely fit onto the bottles. The machine helps businesses produce caps quickly while ensuring that the folding is consistent and precise. |
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Cap Size Range | 20-40 mm |
| Capacity | 500 caps/min |
| Cap Material | HDPE |
| Production Capacity | 500 caps/min |
| Output Capacity | 50,000 pcs/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 1.5 KW |
| Operation Mode | Automatic |
| Operation | Automatic |
| Power Load | 2 kW |
| Stroke Type | Continuous Stroke |
| Usage/Application | To fold inward, the extension part of the Plastic caps |
| Packaging Material | Plastic |
| Body Material | SS Guarding MS Base |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
| The Cap Folding Machine folds the extension part of bottle caps inward to ensure a secure fit on bottles. It works quickly and efficiently, making it a great choice for businesses that need to fold caps at a high rate while maintaining precision and quality. |
Ms. Eram Khan (General Manager)
Jobo India
Ground Floor, Plot No. 129,130,131, Alpine Industrial Park, Kamrej
Surat - 394185, Gujarat, India