Our range of products include plastic cap slitting machine.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Production Capacity | 500 caps/min |
| Max Web Width | MM |
| Slitting Type | 0 |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 1.2 KW |
| Automation Grade | Automatic |
| Min Slit Width | 12-50 mm |
| Line Speed | 800 |
| Rewind Type | Turret Rewind |
| Unwind Type | Double Unwind |
| Web Guide | Line Guide |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Cap Slitting Machine is built to slit the anti-theft rings of bottle caps, ensuring a clean and tidy finish. It features a gas system and PLC auto control, which allows for precise adjustment of the cut depth and theft ring height. This results in more consistent caps that are ready for efficient and reliable production. |
Ms. Eram Khan (General Manager)
Jobo India
Ground Floor, Plot No. 129,130,131, Alpine Industrial Park, Kamrej
Surat - 394185, Gujarat, India