Pioneers in the industry, we offer rotary cap compression moulding machine, rotary compression machine and rotary cap compression machine from India.
₹ 14692000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Compression Moulding |
| Production Capacity | 400 caps/min |
| Cap Diameter | 28 mm |
| Number of Cavities | 24 Cavity |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 84 KW |
| Material Processed | HDPE, PP |
| Cap Application | Pharma Cap, Edible Oil Cap, Oil Cap, Water Cap, CSD Cap |
| Output Capacity | 20000 CPH |
| Capacity | 20 ton per day |
| Material | HDPE |
| Automation Grade | Automatic |
| Mould Dimensions L x Wx H | L3910*W1920*H2100 MM |
| Machine Type | Rotary |
| Neck Finish | 28 mm PCO |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14500000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Rotary |
| Number of Stations | 24 |
| Production Capacity | 300 caps/min |
| Station Configuration | Single Sided |
| Automation Grade | Automatic |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 84 KW |
| Capacity | 18000-30000 CAPS/HR |
| Brand | Jobo India |
| Material | HDPE |
| Brand/Make | JOBO |
| Material Grade | GMP Grade |
| Voltage | 380 v |
| Tablet Diameter Maximum | 20 mm |
| Model Name/Number | CMM-24CS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17559000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Compression Moulding |
| Cap Type | Plastic Cap |
| Production Capacity | 600 caps/hr |
| Cap Diameter | 28 mm |
| Number of Cavities | 36 cavity |
| Plastic Type | HDPE |
| Power | 126 KW |
| Material Processed | PP, HDPE |
| Cap Application | CSD Cap, Oil Cap, Edible Oil Cap, Water Cap, Pharma Cap |
| Suitable Material | PP, HDPE |
| Material | HDPE |
| Output Capacity | 36000 CPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand/Make | Jobo |
| Machine Type | Compression Moulding |
| Neck Finish | Custom Neck |
| Power Source | Electric |
| Model Name/Number | CCM-36CS |
| Phase Type | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ms. Eram Khan (General Manager)
Jobo India
Ground Floor, Plot No. 129,130,131, Alpine Industrial Park, Kamrej
Surat - 394185, Gujarat, India